http://lostrzelce.wodip.opole.pl/k

Patrz i zmieniaj
Tydzień Edukacji Globalnej Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
12.11.2014.
 
Szczęśliwa siódemka! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
22.10.2014.

Szkolna grupa edukacji globalnej zaczęła po raz siódmy swoją działalność.

Przygotowujemy się właśnie do

TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ!

 

 

 

 
Szkoła dla tolerancji Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
24.01.2014.

 

 
Po co nam woda? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
11.03.2013.
Światowy Dzień Wody, czyli człowiek napędzany jest na wodę [felieton]


Pojazdy napędzane są paliwem, a ludzie głównie zjadają wodę. Warto o tym przypomnieć 22 marca.

Woda

Autor: Jerzy Dudzik

Żyjemy w takim kątku, a może nawet zakątku wszechświata, gdzie woda odgrywa decydującą rolę w rozwoju życia. I w jego przetrwaniu. Możliwe, że w innych kątkach kosmosu nośnikiem życia jest inna substancja. Na ziemi woda jest podstawowym nośnikiem wartości odżywczych. Niezbędna dla roślin i zwierząt. Spożywamy ją codziennie w ilości do pięciu kilogramów. Tak, głównie jemy wodę.

Woda w jedzeniu

Zawartość wody w suchych potrawach wynosi kilkanaście procent, ale nikt nie je suchej fasoli czy kaszy. Wchłaniamy je ugotowane. Gotowanie to proces wymagający wody, powoduje rozklejanie skrobi i ścinanie białka. W mikrofalówce cząsteczki wody zawarte w surowcu obracają się z częstotliwością 2,45 GHz, co powoduje wydzielanie ciepła i w rezultacie gotowanie.

W surowych warzywach zawartość wody wynosi od 76 proc. w ziemniakach - do 90 proc. w pomidorach. A taki arbuz to już 92 proc. wody. Niektórzy preferują wlanie do arbuza butelki wódki przed spożyciem. Poprawia smak owocu. Stosunkowo mało wody w porównaniu do innych potraw ma wódka. Tu zawartość też liczona w procentach, to znaczy, że 60 proc. w wódce to woda. A reszta to trucizna. Z tym wódczanym arbuzem radzę uważać.

Wszystko płynie

U ssaków 75 proc. masy ciała to woda, tak składamy się głównie wody. Prawie jak ziemniaki i buraki, może dlatego niektórych tak nazywają.

A Ziemia? 71 proc. powierzchni ziemi to woda. Większość ziemskiej wody jest słona, ale mamy mechanizm parowania, który po odparowaniu wody znad oceanów przenosi chmurami cząsteczki życiodajnej cieczy nad ląd i tam opada w postaci śniegu, deszczu, mgły. Mówią, że maseczki na twarz polegają na dostarczeniu skórze wody, podobnie kremy. Kochajcie wodę i nie marnujcie jej, bez niej nie ma życia i nie ma wakacji.

Bez wody nie ma wakacji

W Austrii w Krimml jest stała wystawa wody. Miejsce, gdzie można zobaczyć to wszystko, co napisałem, ale bez arbuza. Za to można napić się naprawdę czystej wody, prosto z lodowca. Woda to nie tylko rozpuszczalnik, rozcieńczalnik, ale i magazyn energii wykorzystywany w siłowniach szczytowo-pompowych lub wodnych.

Światowy Dzień Wody obchodzimy 22 marca. Skąd wzięła się woda na Ziemi? Są dwie teorie, a może trzy: że przyleciała z kosmosu jako wielki kawał lodu, że tworzona jest przez wiatr słoneczny niosący atomy wodoru, które w zderzeniu z atomami tlenu tworzą wodę. A może już była w skałach?

Chcecie, żeby wasze geny przetrwały, szanujcie wodę, dbajcie o jej czystość, nie dewastujcie złóż. Kochajcie wodę, bez niej nie ma życia w naszym ziemskim świecie.
 
SOS dla świata Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
25.02.2013.

 

Czym jest WWF i na czym polega kampania

,,SOS dla świata"?

Dowiedz się tutaj

 
Nałogowi niepalący Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
04.06.2012.

W czwartek wszystko było widoczne!

Pierwszy jako nałogowy niepalący ujawnił się Pan Dyrektor

A potem my założyliśmy różnokolorowe opaski

w akcie poparcia dla rozwiania na zawsze papierosowego dymku

 

 

 
PAMIĘTAJ I PRZEKAŻ INNYM! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
24.05.2012.
 
D Z I E Ń      B E Z      P A P I E R O S A
 

 
Bądź człowiekiem i ... Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
27.04.2012.

Akcje: PUSTA MISKA i KARMIMY PSIAKI

 

 
Jest rzeczą pewną, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się nad adopcją psa czy kota. To przecież nic dziwnego. Zwierzęta są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, to one nas rozumieją, czasem lepiej niż my siebie samych. I choć nie zostały obdarzone ludzką mową, to i tak traktujemy je jak prawdziwych członków rodziny.

 Ktoś może zapytać: skoro tak to dlaczego w naszym kraju działają jeszcze schroniska dla bezdomnych zwierząt? No właśnie. Dlaczego ludzie porzucają niechciane czworonogi, które później samotnie odkrywają, że świat nie ogranicza się tylko do ciasnych i wiecznie ciemnych pokoi swoich byłych „właścicieli”. Czy powodem tego jest szybkie i liczne wydawanie potomstwa? A może ciągły przyrost masy psa? Dlaczego ludzie są tacy nieczuli?
 Błąkające się zwierzęta z czasem trafiają do odpowiednich przytułków. Tam ich sytuacja wcale się nie poprawia. W schroniskach zaczyna brakować podstawowych produktów, takich jak karma, koce, poduszki, legowiska czy zabawki. Weterynarze muszą odmawiać dalszej pomocy medycznej, gdyż brakuje im odpowiednich leków, najczęściej sprowadzanych zza granicy, a nie mają szans na pozyskanie dotacji z Unii.
 I właśnie z tego powodu zostały zawiązane liczne akcje happeningowe mające na celu poprawę bytu zwierząt ze schronisk. Nasza szkoła postanowiła wziąć udział w dwóch z nich:

 

Czytaj całość
 
My kupujemy, a kto płaci? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
20.04.2012.

„Made in China”
Jeśli spojrzymy na metki na naszych ubraniach zazwyczaj jest tam, dobrze nam znany, napis: „Made in China”. Większość ludzi nie kupuje chińskich produktów, bo są bardzo tanie, a co za tym idzie również nie pierwszej jakości. Czy naprawdę ich cena jest niska, bo są nietrwałe? Może jest inny powód? Przeciętny robotnik w Europie zarabia ok. 130zł dziennie, chiński pracownik, w przeliczeniu, ok. 2zł dziennie. Chińczycy pracują prawie za darmo. Dlaczego w Chinach nie ma buntów pracowników? Powód jest prosty. Chińczycy, którzy trafiają do fabryk, nie są wykształceni, nie znają swoich praw. Dlatego są wykorzystywani przez pracodawców. Może twoje dżinsy uszyła Lianga? Oto jej profil:

 

 

Czytaj całość
 
Jaka ryba na święta Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
21.12.2011.

 

Jedzenie ryb jest zdrowe – to fakt! Ze względu na swoje wartości odżywcze, powinny one gościć na naszych stołach nie tylko od święta. Niestety z powodu nadmiernych połowów niektóre gatunki ryb i owoców morza są zagrożone wyginięciem. WWF wzywa Unię Europejską do gruntownej reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa, aby także przyszłe pokolenia mogły cieszyć się rybami na swoich stołach. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania podpisz się pod petycją „Więcej Ryb” . Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik „Jaka ryba na obiad?” , który pomoże Ci wybrać na świąteczny stół niezagrożone wyginięciem ryby i owoce morza.

 
Co kręciło uczestników Letniej Szkoły Filmowej? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
03.10.2011.

,,Patrz i zmieniaj" to projekt, który realizujemy w naszej szkole już kilka lat.

W tym roku uczennica klasy II LO Ewa Kuczyńska była uczestniczką

Letniej Szkoły Filmowej w Rakowicach.

Co wspomina?

Kogo poznała?

Jak spędzała początek wakacji?

 

Zobaczcie jej relację.

 

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 16 z 27