http://lostrzelce.wodip.opole.pl/k

Patrz i zmieniaj
Dzień Spódnicy Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
15.03.2010.

10 marca spódniczki od mini do maksi zdominowały szkolną scenerię w tym dniu.  O żadnym parytecie nie mogło być mowy, zwłaszcza ze nawet panowie postanowili poprzeć akcję i pokazali się w pożyczonych od sióstr, koleżanek i mam spódnicach. W szkolnej auli ponad setka fanów tej typowo dziś damskiej części garderoby zgodnym chórem wykrzyknęła hasło dnia:

 ,.Spódnice nie gryzą!”

 

 

 
Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
04.12.2009.

W ciągu przedostatniego tygodnia listopada odbywały się na terenie szkoły lekcje wychowawcze prowadzone przez samych uczniów - młodzieżowych trenerów, ankiety, spektakl o charakterze profilaktycznym, akcja informacyjna. Ukoronowaniem obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej stała się ogólnoszkolna impreza nazwana roboczo Hyde Parkiem. Uczniowie przygotowali dla swoich kolegów i zaproszonych gości retrospektywną prezentację wszystkich poruszanych w czasie całego roku tematów: nietolerancji, ubóstwa, łamania praw kobiet, braku należytej ochrony zwierząt, deficytu wody na świecie.                 

    Na stoiskach przygotowanych dla każdego zagadnienia można było wysłuchać faktów, zobaczyć ich ilustracje w postaci krótkiej prezentacji, happeningu, doświadczenia, ekspozycji. Organizatorom Tygodnia Edukacji Globalnej zależało na tym, aby działania były różnorodne, ciekawe i jak najdalsze od ,,podręcznikowego” nauczania, a jednocześnie kształtowały postawy sprzyjającej rozwiązywaniu problemów światowych już na poziomie lokalnym.

 

 

 

 
,,Patrz i zmieniaj" w Pałacu Kultury i Nauki ! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
04.12.2009.

W Pałacu Kultury i Nauki zespół reprezentujący Strzelce (Katarzyna Doros, Marta Jaskólska, Ewa Kuczyńska, Marcin Malecko),  wybrany spośród 500 grup z całej Polski, miał okazję zaprezentować swoje działania na bardzo szerokim forum i przed znaczącymi patronami imprezy. Wśród gości z zainteresowaniem przypatrujących się efektom działań uczniowskich znaleźli się Ambasador Wielkiej Brytanii - Ric Todd, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej – Krzysztof Stanowski oraz prezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej – Jacek Strzemienny.

 

 

Czytaj całość
 
Nie! - przemocy wobec zwierząt Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
09.10.2009.

 Niedźwiadek obrzucony kamieniami przez pseudoturystów w Tatrach, białostockie łosie ginące w kolizjach z samochodami, nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt, krowy dogorywające w podlęborskich Janowicach, przepełnione schroniska dla bezdomnych zwierząt, wytapianie smalcu z zabijanych w schronisku psów- te i inne wstrząsające przykłady niehumanitarnego traktowania zwierząt przywołali do przemyślenia członkowie grupy ,,Patrz i zmieniaj” w strzeleckim Zespole Szkół Ogólnokształcących.

 

Czytaj całość
 
Czas na podsumowanie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
26.06.2009.

                                              Centrum Edukacji Obywatelskiej,

                            doceniając pracę i pomysłowość szkolnej grupy ,,Patrz i zmieniaj",

                                         przysłało dyplom z podziękowaniem.

                                                             Oto on:

 

                           


 

 

 
Dzień Przyjaciół Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
17.06.2009.

 

            

 

Uczniowie z sekcji ,,Patrz i zmieniaj" wymyślili sposób, jak w niepretensjonalny i pozbawiony patosu sposób mówić o uczuciu, które jest jednym z najważniejszych w życiu. Zorganizowana przez nich poczta z pozdrowieniami dla przyjaciół ujawniła, że młodzież potrafi wyrazić swoje emocje w otwarty i bezpośredni sposób. Na dwóch wielkich tablicach zawisło prawie 400 kartek z życzeniami, pozdrowieniami, słowami serdeczności i złotymi myślami. W większości były to kartki tylko z imieniem nadawcy i zabawnym rysunkiem lub bardzo lakonicznym wyrazem przyjaźni, ale we wszystkich przypadkach przekaz był czytelny: młodzi ludzie chcą wyrażać swoje sympatie, co więcej, chcą tez wiedzieć, że są dla kogoś ważni. Na przerwach wiele osób długo szukało nie tylko swoich, ale i skierowanych do siebie słów, bowiem kartki celowo wywieszane były chaotycznie. Miłe było to, że ciepłe słowa płynęły i do uczniów, i do nauczycieli.

 

 
My kupujemy, kto płaci? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
06.06.2009.

 

Imprezą towarzyszącą rajdowi ,,Strzelecka wiosna" na Górze św. Anny była prezentacja happeningu grupy ,,Patrz i zmieniaj” działającej w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Uczniowie przygotowali bezsłowny happening na temat mechanizmów handlu we współczesnym świecie. Ustawieni w szereg, uzmysłowili rówieśnikom, ile osób musi być zaangażowanych w to, aby można było wziąć do ręki na przykład pomarańczę. Dzięki tej prezentacji lokalny rajd ,,Strzelecka wiosna” zyskał wymiar ponadregionalny i zasygnalizował uczestnikom problemy globalne, na których rozwiązanie wpływ może mieć każdy.
 
To my! Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
06.06.2009.

 

Oto my, szkolna grupa ,,Patrz i zmieniaj"!

Działamy w międzynarodowym projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej, razem z Czechami, Słowakami, Estończykami.

Zajmujemy się edukacją globalną i najważniejszymi problemami świata współczesnego.

Jeśli masz ciekawe pomysły na akcje informacyjne, happeningi, ankiety, gazetki, dołącz do nas. Działamy w dwóch sekcjach, a liderkami młodzieżowymi są w tym roku:

 

Kasia Sawrycka, I c LO

Martyna Błoniarz, II b LO

 

Skontaktuj się z nimi, jeśli chcesz do nas dołączyć!!!

 

Strona z informacjami o ,,Patrz i zmieniaj":

 

www.ceo.org.pl 

 
Światowy Dzień Wody w strzeleckim liceum Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
05.06.2009.
  

                                                              

 

22. marca to tradycyjnie dzień poświęcony wodzie. Dla nas to oczywistość, a dla niektórych świętość i najwyższa wartość, równoznaczna z życiem. Dane przekazywane przez Światową Organizację Zdrowia, ONZ czy też portal www.wodapitna.pl są zatrważające. Otóż każdego dnia około 6 tys. dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody, a około 1,1 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Jedynie 2% z nich żyje w Europie, natomiast 65% pochodzi z Azji i Afryki (27%). Według materiałów edukacyjnych opracowanych przez Gabrielę Lipską i Beatę Harendę Polska posiada 187 km3  wody pitnej, z czego wynika, ze zasoby wodne naszego kraju są porównywalne z zasobami o wiele większego Egiptu. Statystycznie na Polaka przypada około 350 m3  wody, co jest ilością wręcz niewyobrażalną w innych regionach świata.

                                              

  Grupa uczniów strzeleckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących działająca w międzynarodowym programie edukacji globalnej ,,Patrz i zmieniaj”  w marcowe dni postanowiła przybliżyć innym problematykę związaną z przyczynami i konsekwencjami braku czystej wody dla ludzi i środowiska naturalnego. Fakty są porażające: każdego dnia do światowych zasobów wody trafiają 2 mln. ton zanieczyszczeń, tymczasem aby wyprodukować 1 litr napoju gazowanego, potrzeba ... 3-6 litrów wody! Młodzież szybko wpadła na pomysł, jak ciekawie i atrakcyjnie uświadomić innym konieczność z jednej strony oszczędzania wartościowego płynu, z drugiej zaś pomocy krajom, w których jej brakuje. Przez dwa dni w szkole odbywała się akcja informacyjna połączona ze zbiórką pieniędzy i budową symbolicznej ,,studni dla Afryki”. Każda, najmniejsza nawet kwota, to cegiełka we wznoszonej wspólnie budowli. W ciągu dwóch dni projektu za kupowane przez uczniów ,,krople wody” udało się zebrać 207,03  zł, które zostaną wpłacone na potrzeby krajów, w których notuje się niedobór wody.

 

                                           

 
Czytaj całość
 
O prawach kobiet w Dniu Matki Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: dr Dorota Maćkula   
05.06.2009.

 

 

                          

Trudne pytania na Dzień Matki

 Szkolna grupa zaangażowana w działalność na rzecz edukacji globalnej                w międzynarodowym projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej ,,Patrz i zmieniaj” wykorzystała 26 maja do wzbudzenia refleksji na temat praw kobiet. Dzień Matki przebiegał zatem w strzeleckim ogólniaku  w rytmie przeprowadzanych w czasie przerw ankiet tematycznych, w których na te same pytania odpowiadali i uczniowie, i uczennice.                          

Czytaj całość
 
Patrz i zmieniaj Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
03.03.2009.

 

Patrz i zmieniaj to projekt edukacji globalnej, wykorzystujący kontrowersyjne filmy dokumentalne. Nauczyciele prowadzą zajęcia z wykorzystaniem filmów, a uczniowie uświadamiają rówieśnikom globalne współzależności i zakładają kluby filmowe.

Jeśli uważasz, że warto rozmawiać o istotnych problemach współczesnej rzeczywistości: prawach człowieka, wielokulturowości, komercjalizacji, ubóstwie  i masz pomysł, jak dotrzeć do swoich kolegów- zapraszam!

Poszukuję młodzieżowych liderów, którzy po odbyciu szkoleń będą mogli realizować założenia międzynarodowego projektu. Są już z nami Estończycy, Słowacy, Czesi.

 

Dla najbardziej kreatywnych liderów możliwość uczestniczenia

w Letniej Szkole Filmowej w Pradze!!!

Spotkania odbywają się w środy o godzinie 15.05

 

Koordynator projektu w ZSO: dr Dorota Maćkula

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 17 - 27 z 27