http://lostrzelce.wodip.opole.pl/k

Spotkanie międzykulturowe Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Marcin Malecko   
20.10.2009.
5  października grupa uczniów strzeleckiego liceum uczestniczyła w spotkaniu z uczniami z izraelskiego Rabin High School, którzy podczas tygodniowego pobytu w Polsce odwiedzili Strzelce Opolskie.  Izraelczycy, którzy do tej pory zwiedzili już m. in. Kraków i dawny obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau przyjechali do Strzelec w poniedziałek rano.
Ponad stuosobowa grupa młodych Izraelczyków wzięła udział w przygotowanych przez nauczycieli strzeleckiego liceum pracach grupowych, w czasie których razem z polskimi uczniami rozmawiali na różne tematy i doszukiwali się różnic i podobieństw między oboma państwami. Rozmowy dotyczyły m. in. sposobu spędzania wolnego czasu i tradycyjnych świąt obchodzonych w Polsce i Izraelu. Na uczniów czekała również językowa zagadka w postaci polsko- hebrajskiego domina. Goście zaprezentowali także krótką prezentację o Izraelu. Jednym z faktów, który wzbudził największe zainteresowanie polskich uczniów, była informacja, że w Izraelu zarówno chłopcy jak i dziewczyny po ukończeniu osiemnastego roku życia odbywają służbę wojskową.
Prosto ze szkoły grupa izraelska udała się na dawny cmentarz żydowski w Niezdrowicach, aby tam w chwili skupienia pomodlić się i posprzątać wokół starych nagrobków. Towarzyszyli im polscy uczniowie. Wspólnymi siłami uporządkowano opuszczony cmentarz i postawiono tablicę upamiętniającą tę wizytę. Goście odśpiewali wspólnie pieśni i odmówili modlitwę za zmarłych. Nieopodal położonego w lesie cmentarza Polacy pożegnali się z nowymi kolegami z Izraela.
Trwające zaledwie kilka godzin spotkanie polsko- izraelskie było niezapomnianym przeżyciem dla uczniów biorących w nim udział. Było ono okazją do poznania ludzi z odległego zakątka świata i uświadomienia sobie, jak bardzo są oni podobni do nas samych. Jak zawsze przy tego typu imprezach uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje zdolności językowe i dowiedzieć się czegoś nowego o otaczającym ich świecie. Kilka godzin to za mało, żeby nawiązać przyjaźnie, ale wystarczająco, żeby przełamać stereotypy i bariery. Oby tego typu spotkania odbywały się jak najczęściej.
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »