http://lostrzelce.wodip.opole.pl/k

37. Olimpiada Języka Niemieckiego -  już po Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: mgr Artur Gołdyn   
02.04.2014.
W dniach 28.03 ─ 30.03.2014 odbył się w Poznaniu centralny etap 37. Olimpiady Języka Niemieckiego, do którego zakwalifikowano tylko 55 osób z całej Polski. To wielkie osiągnięcie, że ze strzeleckiego Liceum Ogólnokształcącego znalazło się tam trzech uczniów: Piotr Bielak, Patryk Namyślik, Daniel Ullmann.
Piotr uplasował się na dziewiątym miejscu, a Patryk i Daniel zyskali tytuł finalistów.
DSCN1937.jpg
DSCN1938.jpg
DSCN1941.jpg
DSCN1942.jpg
Olimpiada Języka Niemieckiego to stały element w krajobrazie każdej szkoły. Uczniowie pragną zmierzyć się z rówieśnikami na polu uniwersalnym, bo testy redagowane są przez gremium zewnętrzne a nauczyciele ciesząc się zainteresowaniem olimpiadą ze strony uczniów motywowani są do rozwijania ich zainteresowań. Niestety, test olimpiady jako forma weryfikowania swych osiągnięć może często rodzić obawy. Nie jest on bowiem dla uczniów dobrych, jest tylko dla bardzo dobrych i zmotywowanych. A to dopiero namiastka potencjalnego, możliwego do osiągnięcia, sukcesu. Po etapie szkolnym Komisja Okręgowa OJN w Opolu kwalifikuje uczestników, którzy osiągnęli 70% ogólnej liczby punktów do etapu wojewódzkiego. Przekroczenie tego pułapu przy wyśrubowanym poziomie testu to nie lada osiągnięcie. W obecnym roku udało się to sześciu osobom ze strzeleckiego Liceum.
Katalog wymagań OJN obejmuje kilka obszarów wiedzy. Dla wtajemniczonych to tajemniczo brzmiące słowo ─ realioznawstwo krajów niemieckiego obszaru językowego. Kryją się za tym treści z zakresu polityki, historii, życia społeczno-gospodarczego nie tylko Niemiec, ale i Austrii i Szwajcarii. Każdy uczestnik zobligowany jest do przeczytania i literackiej interpretacji dwóch dzieł literackich sprzed roku 1945 oraz trzech po tej dacie. Na szczęście czytanie to mocna strona licealistów, nie tylko tych przystępujących do olimpiad. Najchętniej wybierani autorzy to: Franz Kafka, Max Frisch, Erich Maria Remarque, Herman Hesse i inni.
Centralny etap OJN odbywa się w Poznaniu w Wyższej Szkole Języków Obcych S. B. Lindego, a jego bezpośrednim organizatorem jest Towarzystwo Neofilologiczne.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »